Хто і скільки бюджетних коштів «закатав в асфальт»? Передноворічні «схеми» кропивницьких комунальників

Комунальне господарство завжди було найближчою та найболючішою темою для громадян. Вона стосується практично кожного, адже це і дороги, і зелені насадження, і опалення, і електроенергія, і сміття, і багато інших питань. Тому використання бюджетних коштів у комунальній сфері – надзвичайно актуальне.

 

Цієї теми стосувався і моніторинг активістів руху «Під контролем». Досліджувати цю тему ми почали з грудня 2015-го року. Для життя міста цей місяць надзвичайно цікавий з трьох причин. По-перше, це кінець року, коли бюджетні установи гарячково шукають, як би швидко освоїти залишки коштів на своїх рахунках.

 

По-друге, це зимовий місяць, а отже, багато робіт, таких як ремонт доріг чи тепломереж, здійснювати проблематично – заважають погодні умови. Вони ризиковані, адже зазвичай роботи у грудні не ведуться. Складно повірити, що в перший зимовий місяць підрядники примудрилися відремонтувати вулиці, дороги та прибудинкові території.

 

І по-третє, цей місяць був перехідним для місцевої ради. Новообрані депутати і міський голова тільки входили в курс справ, попередня команда ще не встигла звільнити робочих кабінетів, передаючи справи наступникам… 

Отже, на що витрачали бюджетні гроші кропивницькі комунальники? Для того, щоб дізнатись, достатньо скористатись сервісом «Є-дата». Протягом грудня 2015-го року головне управління ЖКГ у місті Кропивницькому найбільше коштів виділило на 2 статті витрат: погашення різниці в тарифах на опалення та… роботи з ремонту дорожнього покриття! При чому, якщо на першу статтю було виділено загалом понад 17 739 327 грн., то на другу - 27 093 950 грн.!

 

З огляду на порівняно мізерні суми витрат на обслуговування світлофорів, ремонт систем освітлення, електромереж, ліфтів, діагностика ліфтів, виплата зарплат, розміщення відходів, утеплення, ремонт зелених насаджень тощо, про все це у статті далі не йтиметься. Зосередимось на дорогах.

 

Коротко нагадаємо політичні розклади Кіровоградської міськради. Міський голова – Андрій Райкович – представник БПП «Солідарність». Його партія має найбільшу фракцію в міськраді, і є стрижнем правлячої більшості, до якої також входять фракції ВО «Батьківщина», «УКРОП», РПЛ, ВО «Свобода». В опозиції перебувають фракції партій «Наш край», Опоблок, «Рідне місто» та Об’єднання «Самопоміч». До обрання Райковича містом керував секретар міськради, батьківщинівець Іван Марковський, а більшість складалась із фракції Батьківщини і колишніх регіоналів.

 

Тож, кому дістались гроші на зимовий ремонт доріг? Загалом на сайті фігурують 14 підприємств. Більшість робіт були виконані без жодних тендерів. Схема дуже проста: оскільки до 01.08.2016 року замовники мають право не проводити тендери на товари та послуги сумою до 200 тисяч гривень і роботи 1,5 млн. гривень, договори з підрядниками укладались на менші суми. Таким чином, тендерів вдалось уникнути по більшості транзакцій.

Комунальні та державні підрядники

 

Почнемо аналіз із комунального підприємства - КП «Кіровоград-Універсал 2005». У нього виявилось порівняно небагато замовлень – всього лиш 8 підрядів на загальну суму 553 398грн. Всі замовлення отримані без тендерів. Керівник підприємства – Панішко Віктор Анатолійович. Жодних родинних чи партійних зв’язків з керівництвом міста виявити не вдалось. Проте керівником КП він працює досить довго, призначений попереднім скликанням.

 

ДП «Кіровоградський облавтодор ВАТ ДАК». Ним протягом грудня було укладено і сплачено рахунки по 10 договорах на загальну суму 2 861 981,1. Жоден договір не пройшов тендерної процедури. Керівником згаданого ДП є Руднік Андрій Ярославович, який на місцевих виборах 2015-го року балотувався в Кіровоградську облраду від БПП.

 

Близькі соратники Віктора Януковича

 

Саме дочка облавтодору, пропозиції якої були дорожчими, програвала тендери підприємству ТОВ "Дор - Строй" у листопаді, завдяки чому підприємство уклало угоди на 3,74 млн.грн., про що писалось в матеріалі сайту «Наші Гроші». У грудні останньому вдалось заробити ще більше - 4 485 880 грн., не зважаючи на скандал попереднього місяця. Рахунки ТОВ «Дор-Строй» також фігурували у кримінальній справі про доведення до банкрутства іншого підприємства.

 

Власниками ТОВ «Дор-Строй» значаться Наумкіна Тоня Сергіївна, Юлія Миколаївна Івахненко та Дмитро Олександрович Кононенко. Засновниками цієї фірми були дружина екс-голови «Укравтодору» Володимира Демішкана Ірина, а також син першого заступника Демішкана по «Укравтодору» Ігор Мездрін. Коли Демішкана в 2010 році призначили головою держагенства, компанію «Дор-Строй» перереєстрували на британські фірми «Любові файнес лімітед» і «Джесісан лімітед», третім засновником стала саме Наумкіна. Також, вона є керівником ТОВ «А-Мега груп», яке спеціалізується на будівництві. Власниками цієї фірми є провідний інженер відділу охорони праці та техніки безпеки ДАК «Автомобільні дороги України» Аліна Станіславівна Галащук та Раїса Мездріна.

 

Демішкан – один з найнаближеніших соратників екс-президента Віктора Януковича. У листопаді 2008 року він, разом із колишнім головою Черкаської ОДА Сергієм Тулубом та нинішнім народним депутатом Юрієм Бойко («Опозиційний блок), заснував «Товариство мисливців та рибалок «Кедр», яке офіційно було зареєстроване на території резиденції «Межигір’я». «Кедр» був елітним клубом, в оренді якого знаходилось біля 40 тис га мисливських угідь під Києвом та в Криму.

Вірменське лоббі

 

Найбільше вдалось заробити на зимових дорожніх роботах підприємству ТОВ"ПФ". Його директором значиться Ящук Віктор Олександрович, а кінцевим беніфіціарним власником – Мхитарян Марат Гачкович. Загальна сума, яку отримало підприємство за місяць - 6 958 189,97 грн. було укладено 12 договорів, у двох з яких суми (2 968 843 і 1 507 571) перевищували 1,5млн., а отже мали розподілятись за тендером.

 

Дещо меншу суму отримало МПП "Тарон"5 301 466,8 грн., проте без жодного тендеру. Для цього довелось укласти значно більше договорів – 28. Керівником і бенефіціарним власником цього підприємства є… Мхитарян Марат Гачкович. Щоправда, тут є ще й співвласник – Курехян Герміне.

 

Є ще й третє підприємство - ПП «МАМ-Сервіс». Воно отримало 10 підрядів на загальну суму 950 632 грн., і також без тендерів. Власник – все той таки Мхитарян Марат Гачкович. Керівник – Ткаченко Валентина Іванівна, вона ж – головний бухгалтер МПП «Тарон». У травні 2015-го року суд визнав недійсним договір з «МАМ-Сервіс» на реконструкцію вулиці Воровського в Новоукраїнці Кіровоградської області, так як фірма подала на тендер недостовірну інформацію.

 

Останні два підприємства також були фігурантами кримінальної справи за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України (Привласнення чи розтрата чужого майна). Проте кропивницьких чиновників цей факт не зупинив у пориві укласти з підприємствами мільйонні договори без проведення тендерів.

 

Вірменське керівництво мають також підприємства ПП "Ефект" (Тартикян Айкарам Рашидович) та ТОВ "Дорбудгалактика" (Арутюнян Каріна Вазгенівна), які отримали підряди на 1 460 734 грн. та 969 009,82 грн. відповідно. Перше згодом, вже у 2016-му році, також стало фігурантом кримінальної справи за вже знайомою 191-ю статтею, тільки з іншими вулицями.  окрім цієї інформації, про підприємство більше нічого не відомо.

 

Враховуючи національність самого начальника головного управління ЖКГ міста Кропивницького, Хачатуряна Олександра Сергійовича, можна припустити наявність між ними і родинних чи інших зв’язків.

Фігуранти кримінальних справ

 

Є серед отримувачів бюджетних коштів і фігуранти кримінальних справ, що стосуються безпосередньо попередніх договорів з головним управлінням ЖКГ міста Кропивницького. Мова йде передусім про ПП «МП Діск» (власник – Желудченко Сергій Миколайович), яке у грудні отримало шість підрядів на загальну суму 1 518 320,49 грн. без жодних тендерів.

 

Чиновникам напевне було відомо про матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12015120020007010 від 31.07.2015 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 191 КК України щодо проведення заходів, спрямованих на запобігання вчиненню та виявленню злочинів у сфері державних закупівель, протидію незаконному розподілу, розкраданню та нецільовому використанню бюджетних коштів та відповідно до яких отримано інформацію щодо порушень чинного законодавства під час розпорядження бюджетними коштами службовими особами головного управління житлово-комунального господарства Кіровоградської міської ради та посадовими особами МП «Діск» в ході виконання робіт по капітальному ремонту тротуару по вул. Костромській від вул. Залізничної, 2-ої до вул. Антонова у місті Кропивницькому в жовтні 2014 року.

 

Подібна ситуація склалась і щодо ТОВ «Златопілля» (Ларжевський Петро Михайлович – власник, бухгалтер, Тихоненко Володимир Михайлович – керівник, Анікієць Олег Вікторович - співвласник), яка трьома транзакціями отримала на рахунок 508 563,4грн.

 

У матеріалах кримінального провадження по факту проведення перевірки використання та розподілу бюджетних коштів, виділених відділом освіти Кіровоградської райдержадміністрації на проведення ремонтно-будівельних робіт у приміщені Веселівського навчально-виховного комплексу Кіровоградського району у період з 01.01.2012 по 01.04.2015 виявлені факти, які можуть свідчити про нецільове використання державних коштів.

 

Так, на виконання договорів, укладених відділом освіти Кіровоградської райдержадміністрації, у період з 01.01.2012 по 01.04.2015 в приміщенні Веселівського навчально-виховного комплексу Кіровоградського району проводились будівельно-ремонтні роботи, виконані ПФ «Мур-2001», ТОВ «Геоід», ТОВ «Златопілля» та іншими суб’єктами господарювання. При цьому, частина ремонтних робіт у приміщенні навчального закладу була проведена за рахунок коштів і власними силами представників батьківського комітету, що підтверджується видатковими накладними, товарними чеками і складеними актами виконання робіт. У зв’язку з цим, під час здійснення досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу та вилученні оригіналів документів у відділі освіти Кіровоградської райдержадміністрації.

 

Власник «Златопілля» Ларжевський балотувався на останніх місцевих виборах до Кіровоградської обласної ради від «БПП «Солідарність», але програв висуванцю «Свободи» Івану Довбишу. Також порошенківець є власником підприємства ТОВ «Кіровограджилстрой», яке також неодноразово брало учать у тендерах і перемагало в них.

 

Другий співвласник «Златопілля» - Анікієць – був помічником народного депутата від Компартії Андрія Поліїта.

 

«Здобутки» інших підрядників

 

Безперечним рекордсменом з кількості укладених договорів став ФОП «Андалюкевич Олег Володимирович», директор бобринецького КП «Інженерний центр», балатувався до Бобринецької міськради від партії ВО «Батьківщина». Йому вдалось отримати 112 підрядів на виконання ремонтних робіт дорожного покриття у дворах на загальну суму 609 687,54. Договори були укладені на різні суми, від 70 тис. до 150 грн.

 

Найменші суми і найменшу кількість договорів отримали ПП "Енерго" (власник – Побережець Алла Анатоліївна)497 019 грн. 3-ма транзакціями, ПШБУ Асоціації «Кiровоградоблагрошляхбуд» (власник – Гребенюк Олександр Іванович, керівник – Драбенко Роман Андрійович)203 097,6 грн. за двома договорами, та ТОВ "Кiровограддорсервiс" (кінцевий власник – Кроть Роман Станіславович, співвласник –Ластівка Тетяна Григорівна) 215 970,91грн. згідно з 2-ма договорами. Ані про підприємства, ані про власників майже нічого не відомо.

 

Надзвичайно важливо, щоб розподіл бюджетних коштів відбувався прозоро, тоді значно знижується рівень зловживань, а якість виконаних робіт – зростає. Влада повинна бути під контролем громади.

 

Дмитро Сінченко

Write a comment

Comments: 0
сайт коаліції "Рада Експертів"
сайт коаліції "Рада Експертів"
сайт Асоціації Політичних Наук
сайт Асоціації Політичних Наук
сайт Всеукраїнської ініціативи "Рух Державотворців"
сайт Всеукраїнської ініціативи "Рух Державотворців"
сайт ГО "Ексампей"
сайт ГО "Ексампей"
аналітична платформа "YouControl"
аналітична платформа "YouControl"

Подобається сайт? Поділись посиланням із друзями у соцмережах!