Забуті перемоги. Значення битви на Синіх Водах у світовій історії

Князь Данило Острозький у битві на Синіх Водах. 1362 рік. Автор Артур Орльонов. ФОТО З САЙТА history-ua.org
Князь Данило Острозький у битві на Синіх Водах. 1362 рік. Автор Артур Орльонов. ФОТО З САЙТА history-ua.org

Не зважаючи на здобуття Україною державної незалежності, її радянська система і радянський спосіб мислення майже не змінювались. Ми і далі залишались «молодшим братом» північного сусіда. Ми не знали своєї історії, передусім, її героїчних сторінок. Ми не знали своїх перемог. Замість того, щоб пишатись здобутками, ми оплакували поразки.


653 роки тому об’єднане русько-литовське військо під проводом Великого князя Ольгерда перемогло ханів Золотої Орди. Завдяки отриманій перемозі, Ольгерд відвоював у татар Київ i захоплене ними у середині 13 століття Поділля, розширивши свої володіння далеко на південь у напрямку до Чорного моря.


Перемога русько-литовського війська у Синьоводській битві задовго до Куликовської битви 1380 року, підірвала могутність Золотої Орди, зупинила її експансію у західному напрямку і поклала початок звільненню східнослов'янських народів від монголо-татарської окупації. Простіше кажучи, це була перемога Європи над Азією.

Спільними зусиллями предків сучасних українців, литовців, білорусів і німців у цій битві потужному золотоординському війську було завдано нищівної поразки. Витіснення татарських ханів сприяло поступовому включенню Київщини, Переяславщини та Поділля до складу Литовського князівства починаючи з 1362 р. Саме цією переможною битвою на Синіх Водах Литовсько-Руська держава отримала можливість виходу до Чорного моря, чим скористались нащадки Ольгерда.


Приєднавши до своїх володінь західні та південно-західні землі колишньої Київської Русі, Литовське князівство стало величезною багатонаціональною державою, найбільшою в тогочасній Європі. В ході визволення українських земель, Ольгерд та його соратники проявили політичну мудрість.


Вони намагалися нічим не відрізнятися від місцевих феодалів, здобувши собі довіру місцевого населення. Шануючи місцеві звичаї, вони цілком свідомо переймали культуру українського народу, намагалися практично використати її здобутки в усіх сферах життя.

Історія циклічна. Нині ми знову стаємо свідками протистояння Західної та Східної цивілізацій, і його епіцентр знову знаходиться на українській землі. І ми знову переможемо!

 

Дмитро Сінченко, для Всеукраїнської щоденної газети "День"

Write a comment

Comments: 2
 • #1

  Ірина Ганашо (Wednesday, 16 September 2015 13:58)

  Доброго дня, Дмитре!
  Мене звати Ірина, колись носила прізвище Орловська і працювала ведучою на радіо ФМ "Скіфія-центр". А ще я народилась біля чудової річки Синюха (колись Сині Води) в с.м.т Новоархангельськ, де зараз живе моя мати. В цьому селищі існує газета "Колос", яку виписує майже кожна сім"я. Людям в селі варто знати власну історію, бо не всі "дружать" з інтернетом, особливо це важко для старших поколінь,які надають перевагу друкованим виданням. Тому було б гарно, аби ви запропонували вашу статтю в цю малесеньку газетку. Вибачте, якщо потурбувала, але, сподіваюсь, недаремно:)
  П.С.:Колись мені пощастило зайти дивну старовинну монету в парку Новоархангельська, яку я, тоді ще студентка 3 -го курсу філологічного факультету,
  показала викладачу історії Бокій Нінель Михайлівні. Так в Новоархангельську почались розкопки, присвячені битві на Синії Водах. На Торговицькому березі річки Синюха було знайдено величезне поховання, датоване 13-14 ст, монетна ливарня, елементи зброї. Частину кісток було відправлено в Київ на експертизу. Я думаю, що деталі розкопок зберігаються на історичному факультеті.

 • #2

  Дмитро Сінченко (Wednesday, 16 September 2015 14:26)

  Вітаю, Ірино!
  Чи маєте Ви електронну адресу газети "Колос"? З радістю надішлю їм свою статтю. :)

сайт коаліції "Рада Експертів"
сайт коаліції "Рада Експертів"
сайт Асоціації Політичних Наук
сайт Асоціації Політичних Наук
сайт Всеукраїнської ініціативи "Рух Державотворців"
сайт Всеукраїнської ініціативи "Рух Державотворців"
сайт ГО "Ексампей"
сайт ГО "Ексампей"
аналітична платформа "YouControl"
аналітична платформа "YouControl"

Подобається сайт? Поділись посиланням із друзями у соцмережах!