Крок до вирішення проблеми раку в Україні

Нещодавно Україна відзначила і Всесвітній день боротьби з раком, і День боротьби з раковими захворюваннями у дітей. Тема онкології надзвичайно актуальна для регіонів з підвищеним радіоактивним фоном: Кіровоградщини, Житомирщини, Рівненщини… 


Нажаль, для України проблема захворюваності на рак стоїть дуже гостро. Ми посідаємо друге місце в Європі за темпами поширення раку, а помирають від нього приблизно 90 тисяч людей на рік. Це – 246 людей щодня, і 10 людей щогодини. 


За статистикою злоякісні захворювання вражають кожного четвертого українця і кожну шосту українку. Щороку кількість хворих на рак зростає мінімум на 3%. 


Найвищий рівень захворюваності спостерігається в Криму, Запорізькій та Кіровоградській областях. Найбільша ж смертність від онкологічних захворювань – в Кіровоградській, Львівській областях та в АРК. 

Якщо ж говорити про демографію поширення злоякісних пухлин, то серед чоловіків найчастіше зустрічаються ракові пухлини шлунку, печінки, легень, шкіри, яєчок, а також лімфогранулематоз (хвороба Ходжкіна). Що ж до жінок, то тут найбільший відсоток припадає на рак шийки матки, молочної залози, шкіри та ту ж саму хворобу Ходжкіна. 

 

Прикро, але в Україні ситуація з лікуванням ракових пухлин дуже погана. Виліковується менше половини хворих (41,5%) віком старше 18-ти років. 

 

Ситуація зі злоякісними новоутвореннями у дітей також не вселяє оптимізму. Щороку в Україні на рак захворює приблизно одна тисяча дітлахів. А за смертністю від раку серед населення віком до 18-ти років Україна посідає 5 місце у Європі. Найпоширенішими онкологічними захворюваннями у дітей є лейкемія та рак головного мозку. 

 

В медицині виділяють три основні методи лікування злоякісних новоутворень: хірургія, променева терапія та медикаментозний метод (хіміотерапія). В Україні найбільш поширеним є хірургічне лікування. Відповідно, була створена достатньо велика кількість лікувальних закладів з лікарями-онкологами, які спеціалізуються на хірургічному лікуванні. 

 

Проте, хірургічне втручання не завжди дозволяє перемогти хворобу. У разі складності доступу до пухлини через певні анатомічні особливості будови тіла пацієнта, або ж тоді, коли захворювання дуже поширилось організмом – хірургічне втручання не принесе потрібних результатів. 

 

Медикаментозний метод лікування, або ж, простіше, – хіміотерапія, також дуже поширений спосіб лікування злоякісних пухлин. На жаль, хіміотерапія, окрім лікувального, чинить ще й значний токсичний ефект на організм пацієнта. Дуже часто ліки, що використовуються, викликають складні побічні ефекти. 

Найменш поширеним, але незамінним методом лікування онкологічних захворювань є променева терапія. Лікувальні онкоцентри України незабезпечені апаратами для променевої радіотерапії в достатній кількості, а вона, в свою чергу, є необхідною для 70% хворих, незалежно відвикористання інших методів лікування. 

 

Наприклад, у сусідній Чехії, при потребі в 42 апаратах променевої терапії, в наявності 58. В Україні ж, із необхідних 172, наявно близько 110. 

 

Розвинені країни світу, останнім часом, повністю відмовляються від використання апаратів з радіонуклідними джерелами іонізуючого випромінювання. На зміну їм приходять новітні лінійні прискорювачі, які дозволяють опромінювати пухлину без нанесення суттєвої шкоди навколишнім здоровим тканинам та органам. 

 

За розрахунками ВООЗ, потреба України в лінійних прискорювачах складає 130 апаратів. З Наявних же в Україні систем для проведення променевої терапії, лише 17 є лінійними прискорювачами і відповідають викликам, які сьогодні ставить перед нами лікування онкологічних захворювань. 

 

Нажаль, в Україні майже відсутнє фінансування та інфраструктура, необхідні для закупівлі, встановлення та обслуговування лінійних прискорювачів. Лише деякі приватні клініки можуть дозволити собі купівлю дорогих новітніх пристроїв для променевої терапії. 

 

В Кіровоградській області, де ситуація з онкологічними захворюваннями одна з найгірших в Україні, планується відкриття Українського центру томотерапії. Цей заклад унікальний тим, що в ньому будуть поєднані найновіші методи діагностики і передові апарати для променевої терапії. Центр у своїй роботі використовуватиме апарат “TomoTherapy” – останнє досягнення у світі лінійних прискорювачів. 

Центр томотерапії буде працювати на базі Кіровоградського обласного онкологічного диспансеру. 

 

«Проект створення подібного центру на Кіровоградщині готувався кілька років. Найголовніше, що матиме цей центр – це нове обладнання і найкращих спеціалістів, деякі навчались за кордоном, а деякі проходили тривале стажування в Україні під контролем іноземних колег, які мають досвід подібної роботи. 

 

Я щасливий, що такий заклад відкривається на базі мого рідного онкологічного диспансеру. Дуже важливим є те, що завдяки іноземним інвестиціям, дітки в центрі томотерапії будуть лікуватись безкоштовно» - розповів народний депутат України, колишній головний лікар Кіровоградського онкологічного диспансеру, хірург-онколог Костянтин Яриніч.

 

Дмитро Сінченко, для інтернет-видання "ЛІГА.net"

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    Іван (Thursday, 27 April 2017 13:36)


    Гарний настрій та позитивні емоції лікують - це ФАКТ! Багато значить від умов в яких знаходятья пацієнти. якщо вони будуть в зашарпаних лікарнях, які тільки дратують, то це не лікування.
    Благодійні фоди багато працюють в цьому напрямку. А держава стоїть на місці. Фонд «Відродження» Володимира Мунтяна багато допомагає Прикарпатському онкологічному центру. Ось це реальні справи https://ru.tsn.ua/vikno/pozitivnye-emocii-kak-faktor-borby-s-rakom-849215.html

сайт коаліції "Рада Експертів"
сайт коаліції "Рада Експертів"
сайт Асоціації Політичних Наук
сайт Асоціації Політичних Наук
сайт Всеукраїнської ініціативи "Рух Державотворців"
сайт Всеукраїнської ініціативи "Рух Державотворців"
сайт ГО "Ексампей"
сайт ГО "Ексампей"
аналітична платформа "YouControl"
аналітична платформа "YouControl"

Подобається сайт? Поділись посиланням із друзями у соцмережах!