Збудуй хату з лободи

Саме так співається у відомій українській народній пісні про молоде подружжя. Ще з давніх давен українці розуміли, що без власного житла не збудуєш міцної родини. Тому при створенні нової сім’ї все село збиралось на толоку – будівництво нового житла.

 

В радянські часи житлова проблема вирішувалась шляхом створення так званої черги на житло. З будівництвом нових будинків квартири роздавались тим, хто став на облік. Такі черги збереглись і в часи незалежної України. Однак, оскільки обсяги будівництва суттєво скоротились (якщо не сказати – припинилось), то і черга практично не рухається…

 

Вирішення проблеми було перенесено на місцевий рівень. Просування по квартирній черзі максимально ускладнилось великою кількістю різних нюансів. Контроль над видачею житла та земельних ділянок під його забудову отримали міськвиконкоми, і житло, за невеликим виключенням, почали розподіляти між «своїми».

 

 

Яскравий приклад житлової проблеми можна прослідкувати у місті Житомирі, де таку і без того проблемну чергу фактично… скасували. Про це свідчить рішення міськвиконкому від 13.11.08р. №834, яким скасовано дію «Положення про облік громадян для виділення земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво в м. Житомирі» затвердженого рішенням міськвиконкому від 30.01.96р. №38.

 

«Раніше затверджені міськвиконкомом списки громадян, прийнятих на облік для надання земельних ділянок під індивідуальне житлове будівництво, залишені в управлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища для врахування можливості визначення резервних територій під садибну забудову при коригуванні генерального плану міста, для чого копії списків направлені до українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто», який займається зазначеним коригуванням» - говориться в документі.

 

Що ж стоїть за такими розмитими формулюваннями як «врахування при корегуванні»? Відтепер просування по черзі коригується, так би мовити, в «ручному режимі». Так розподіл «житлової» землі здійснюється простіше…

 

«В черзі станом на сьогодні зареєстровано 2258 громадян – говорить заступник начальника управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища С. Длашкевич – останні 14 ділянок під садиби було виділено рішенням міськвиконкому від 23.12.09р. №1131 в районі вулиці С.Наливайка за рахунок ущільнення існуючої забудови. Скасувавши згадане «Положення», міськвиконком не припинив видачу земельних ділянок, однак нових «черговиків» ми більше не приймаємо на облік» - зазначила Світлана Миколаївна.

 

Хоча, ці слова дещо входять у суперечність з реальністю. Відомі випадки, коли громадян зараховували до «першочергового списку», і, в той же час, повідомляли, що «Положення про облік» вже давно скасовано…

 

«Навіщо це робити? Напевне, щоб не враховувати «черговиків». Іншого пояснення я не бачу. – прокоментував рішення міської влади скасувати «Положення» екс-депутат міськради Ігор Іваницький. – Підгрунтя для такої нахабної корупції міських чиновників було створено ще у 2007 році, коли міськвиконком заснував комунальне підприємство «Агенція з управління державним майном». Поставивши свого керівника, мер міста Віра Шелудченко отримала можливість вирішувати «земельні питання» в ручному режимі, без будь-яких посередників. А скасувавши вищезазначене Положення про чергу, чиновники скасували і підстави, на яких мали б видаватись земельні ділянки. І сьогодні і земелька, і квартири видаються «як карта ляже»… а точніше – лише «потрібним» людям.

 

Наприклад, 10 соток у лісо-парковій зоні на узбережжі Тетеріва, за адресою пров. Нагірний 14, були виділені під житлову забудову сину начальника управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Руденку Юрію Сергійовичу, а, відповідно до рішення міськвиконкому від 26.02.09 №142, у квартиру №15 житловою площею 62,5 кв.м. (заг – 119) в будинку №4 по вул. Чорновола (елітне житло) заселився і сам головний архітектор міста Руденко Сергій Іванович. А вже рішенням виконкому №218 від 25.03.2010р. згадану квартиру виведено з числа службових і передано цьому місцевому чиновнику «з метою залучення та заохочення кваліфікованих спеціалістів у сфері містобудування та архітектури». Хтось роками чекає на житло у «першочергових списках», а цих «черговиків», між іншим, близько 2000 чоловік. А декому, за досить сумнівні заслуги, квартири і землі дістаються з шаленою швидкістю…» - вважає Ігор Іваницький.

 

«Останній раз видача квартири за рахунок міського бюджету відбулась у 2008 році. Тоді було видано 3 квартири. Дві з них отримали інваліди Великої Вітчизняної війни, які стояли в черзі з 1987 та 1989 років, третю – родина туберкульозника. Стосовно того, як розподіляється розподіл квартир з приватних багатоквартирних будинків, я не знаю. На скільки мені відомо, таке житло можуть отримувати співробітники УВС або СБУ, але наш відділ до розподілу такого житла не залучений» - пояснили мені в управлінні.

 

Навіть якщо будувати «хату з лободи», її все ж треба будувати на землі… а чи отримають її (чи саму «хату»-квартиру, чи землю під її будівництво) коли небуть «прості смертні», які стали у «чергу»? Питання залишається відкритим.

 

Дмитро Сінченко, для Всеукраїнської газети "Молодь України"

 

Оставить комментарий

Комментарии: 0
аналітична платформа "YouControl"
аналітична платформа "YouControl"
сайт Асоціації Політичних Наук
сайт Асоціації Політичних Наук
сайт Всеукраїнської ініціативи "Рух Державотворців"
сайт Всеукраїнської ініціативи "Рух Державотворців"
Повний перелік матеріалів сайту шукайте за посиланням, клікнувши на банер
Повний перелік матеріалів сайту шукайте за посиланням, клікнувши на банер

Подобається сайт? Поділись посиланням із друзями у соцмережах!